TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39PW-6117-LC
AFD51-20-39PW-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39PW-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN
Datasheet Download
AFD51-20-39PW-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-20-39PW-6117-LC
QUANTITY
AFD51-20-39PW-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39PW-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39PW-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39PW-6117-LC
AFD51-20-39PW-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-20-39PW-6117-LC
IC 12-BIT QUAD D/A 28-SO datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 9.6V 2000MAH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V Y5V 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 160W datasheet.pdf
TL4019-1, 110VAC, PTR, 2NC+2NO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 15A 125V datasheet.pdf