TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-39PY-6117
AFD51-20-39PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-39PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-20-39PY-6117.pdf
Availability of AFD51-20-39PY-6117
QUANTITY
AFD51-20-39PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-39PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-39PY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-39PY-6117
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-39PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-39PY-6117 Details Description
Related parts for AFD51-20-39PY-6117
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 1206 datasheet.pdf
IC DAC DUAL 8BIT MULT 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 2-DIP datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
NB5 HMI PROTECTIVE SHEETS datasheet.pdf
RES 866 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf