TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-20-41SW-6117
AFD51-20-41SW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-20-41SW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD51-20-41SW-6117.pdf
Availability of AFD51-20-41SW-6117
QUANTITY
AFD51-20-41SW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-20-41SW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-20-41SW-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-20-41SW-6117
Related LinksAFD51-20-, AFD51-20-41SW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-20-41SW-6117 Details Description
Related parts for AFD51-20-41SW-6117
IC REG MULTI CONFIG 5V 5A TO263 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 9.53MM TRANS C-MT datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 24QSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 270POS 9COL RT ANG datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SPECIAL MAT 27"X21.75" BLK, 5M C datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1.3W DO41 datasheet.pdf