TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-22-12PN-6117-LC
AFD51-22-12PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-22-12PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 12POS PIN
Datasheet Download
AFD51-22-12PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD51-22-12PN-6117-LC
QUANTITY
AFD51-22-12PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-22-12PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD51-22-12PN-6117-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-22-12PN-6117-LC
AFD51-22-12PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD51-22-12PN-6117-LC
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC BUFF NON-INV O/DRAIN SC705 datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 8A TO220AB datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 42POS SKT datasheet.pdf
KIT DEV WIRELESS SI4463 915MHZ datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf