TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-22-12SN-6117
AFD51-22-12SN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-22-12SN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD51-22-12SN-6117.pdf
Availability of AFD51-22-12SN-6117
QUANTITY
AFD51-22-12SN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-22-12SN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-22-12SN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert22-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-22-12SN-6117
Related LinksAFD51-22-, AFD51-22-12SN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-22-12SN-6117 Details Description
Related parts for AFD51-22-12SN-6117
FIXED IND 4.7MH 100MA 21.5 OHM datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS .100 DL SMD datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUF 1:10 400MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 470K OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100VFBGA datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 18.03MM datasheet.pdf
RES 165 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf