Microchip Technology MIC2202-1.8BMM
MIC2202-1.8BMM picture photo
Mfg. Part Number
MIC2202-1.8BMM
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Brief Description
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC 10MSOP
Datasheet Download
MIC2202-1.8BMM.pdf
Availability of MIC2202-1.8BMM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MIC2202-1.8BMM Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC2202-1.8BMM
Internal Part NumberEIS-MIC2202-1.8BMM
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesTroubleshooting Switching Power Supplies
Standard Package400
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Series-
PackagingTube
FunctionStep-Down
Output ConfigurationPositive
TopologyBuck
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)2.3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output600mA
Frequency - Switching2MHz
Synchronous RectifierYes
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package10-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC2202-1.8BMM
Related LinksMIC2202, MIC2202-1.8BMM Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC2202-1.8BMM Details Description
Related parts for MIC2202-1.8BMM
IC SUPRVSR 3.15V OPN DRAIN SOT23 datasheet.pdf
CONN HEADER 39PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 520V 5A DPAK datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN datasheet.pdf
RES 138K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC TCXO 16.368MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf