TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-22-55PX-6139
AFD51-22-55PX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-22-55PX-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT STRGHT 55POS PIN
Datasheet Download
AFD51-22-55PX-6139.pdf
Availability of AFD51-22-55PX-6139
QUANTITY
AFD51-22-55PX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-22-55PX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD51-22-55PX-6139
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-22-55PX-6139
Related LinksAFD51-22-, AFD51-22-55PX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-22-55PX-6139 Details Description
Related parts for AFD51-22-55PX-6139
CONN HEADER 11POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 43VC 8SO datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 400V 4A TO252 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT W/REF 24-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER GVH 3POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 10A 50W datasheet.pdf
PAC-CTLX-HE20-V3 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 57POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS .100" DBL SMD datasheet.pdf