TE Connectivity Deutsch Connectors AFD51-24-31PX-6117
AFD51-24-31PX-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD51-24-31PX-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD51-24-31PX-6117.pdf
Availability of AFD51-24-31PX-6117
QUANTITY
AFD51-24-31PX-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD51-24-31PX-6117
Internal Part NumberEIS-AFD51-24-31PX-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD51-24-31PX-6117
Related LinksAFD51-24-, AFD51-24-31PX-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD51-24-31PX-6117 Details Description
Related parts for AFD51-24-31PX-6117
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC SWITCH 1X1 SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CONTROL PROC REL OUT 24V 18-36V datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 13MM ORANGERED C. datasheet.pdf
IC CONV THERMOCOUPLE 14TSSOP datasheet.pdf
LED XLAMP 3000K WHITE 18V SMD datasheet.pdf