TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-12-10PW-6141
AFD54-12-10PW-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-12-10PW-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN
Datasheet Download
AFD54-12-10PW-6141.pdf
Availability of AFD54-12-10PW-6141
QUANTITY
AFD54-12-10PW-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-12-10PW-6141
Internal Part NumberEIS-AFD54-12-10PW-6141
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-12-10PW-6141
Related LinksAFD54-12-, AFD54-12-10PW-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-12-10PW-6141 Details Description
Related parts for AFD54-12-10PW-6141
RECT BRIDGE GPP 400V 25A GBJ datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V NP0 2220 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SW ROTARY SP 200MA 0.3" 3POS PC datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 18POS datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf