TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-12-10SY-6117
AFD54-12-10SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-12-10SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
AFD54-12-10SY-6117.pdf
Availability of AFD54-12-10SY-6117
QUANTITY
AFD54-12-10SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-12-10SY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-12-10SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-12-10SY-6117
Related LinksAFD54-12-, AFD54-12-10SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-12-10SY-6117 Details Description
Related parts for AFD54-12-10SY-6117
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKTS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1W DO216 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
GRIP SIDE RT datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 143.85VC AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf