TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-14-15PX-6233
AFD54-14-15PX-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-14-15PX-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN
Datasheet Download
AFD54-14-15PX-6233.pdf
Availability of AFD54-14-15PX-6233
QUANTITY
AFD54-14-15PX-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-14-15PX-6233
Internal Part NumberEIS-AFD54-14-15PX-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-14-15PX-6233
Related LinksAFD54-14-, AFD54-14-15PX-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-14-15PX-6233 Details Description
Related parts for AFD54-14-15PX-6233
CONN SOCKET SIP 16POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.85V/1.8V 10DFN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 18 OHM 5% 300W datasheet.pdf
PLUG STANDARD BANANA WHITE datasheet.pdf
RES 3.88K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT BUSHING MNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf