TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-20-16PY-6141
AFD54-20-16PY-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-20-16PY-6141
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN
Datasheet Download
AFD54-20-16PY-6141.pdf
Availability of AFD54-20-16PY-6141
QUANTITY
AFD54-20-16PY-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-20-16PY-6141
Internal Part NumberEIS-AFD54-20-16PY-6141
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions16
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-20-16PY-6141
Related LinksAFD54-20-, AFD54-20-16PY-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-20-16PY-6141 Details Description
Related parts for AFD54-20-16PY-6141
DIODE MODULE 200V 123A SOT227B datasheet.pdf
CONN STACKER 14POS 0.100" T/H datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.3A SYNC 8TDFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 25-75VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ CMOS SMD datasheet.pdf