TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-20-39PY-6139
AFD54-20-39PY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-20-39PY-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS PIN
Datasheet Download
AFD54-20-39PY-6139.pdf
Availability of AFD54-20-39PY-6139
QUANTITY
AFD54-20-39PY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-20-39PY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD54-20-39PY-6139
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-20-39PY-6139
Related LinksAFD54-20-, AFD54-20-39PY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-20-39PY-6139 Details Description
Related parts for AFD54-20-39PY-6139
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
IDC CABLE-ASS64A/ AE64M / APR64A datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 20, 37 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 8.00 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ24 28 OLIV datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
1500UF 10V 10X16 datasheet.pdf