TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-20-39SW-6233
AFD54-20-39SW-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-20-39SW-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT
Datasheet Download
AFD54-20-39SW-6233.pdf
Availability of AFD54-20-39SW-6233
QUANTITY
AFD54-20-39SW-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-20-39SW-6233
Internal Part NumberEIS-AFD54-20-39SW-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-20-39SW-6233
Related LinksAFD54-20-, AFD54-20-39SW-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-20-39SW-6233 Details Description
Related parts for AFD54-20-39SW-6233
RES SMD 820 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 4POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.7V TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.022UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H GOLD datasheet.pdf
PLUG INLINE 19PIN CRIMP datasheet.pdf
SACC-SQ-M12MS-8CON-20-L180 datasheet.pdf
CONTACT ARINC 20SP datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.02UF RADIAL datasheet.pdf