TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-20-39SY-6117-LC
AFD54-20-39SY-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-20-39SY-6117-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT
Datasheet Download
AFD54-20-39SY-6117-LC.pdf
Availability of AFD54-20-39SY-6117-LC
QUANTITY
AFD54-20-39SY-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-20-39SY-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD54-20-39SY-6117-LC
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-20-39SY-6117-LC
AFD54-20-39SY-6117-LC Details Description
Related parts for AFD54-20-39SY-6117-LC
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-SOP datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 173 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONN LONG LATCH 816 SERIES datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
HI-TEMP,M18,NPN,NC datasheet.pdf
ANT OMNIDIRECT 5.15DBI 36" RPTNC datasheet.pdf