TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-20-41SY-6117
AFD54-20-41SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-20-41SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
AFD54-20-41SY-6117.pdf
Availability of AFD54-20-41SY-6117
QUANTITY
AFD54-20-41SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-20-41SY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-20-41SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-20-41SY-6117
Related LinksAFD54-20-, AFD54-20-41SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-20-41SY-6117 Details Description
Related parts for AFD54-20-41SY-6117
DEKAFIX FS 5 MARKED 1-50 50/CD datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC30B/AE30G/APK30B datasheet.pdf
SENSOR PROX SPST-NO CHS MNT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 16-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
GK NICU CF PROF V0 datasheet.pdf
RF MODULATOR QUADPHASE 1-2GHZ datasheet.pdf
SLAD 24/180 3.2SN ORG datasheet.pdf
OSC MEMS 2.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf