TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-22-41SW-6117
AFD54-22-41SW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-22-41SW-6117
Brief Description
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT
Datasheet Download
AFD54-22-41SW-6117.pdf
Availability of AFD54-22-41SW-6117
QUANTITY
AFD54-22-41SW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-22-41SW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD54-22-41SW-6117
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-22-41SW-6117
Related LinksAFD54-22-, AFD54-22-41SW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-22-41SW-6117 Details Description
Related parts for AFD54-22-41SW-6117
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONTACT RCPT HE13/HE14 CRIMP datasheet.pdf
CONN HEADR 78POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ22 23 OLIV datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 5A 35-72VDC datasheet.pdf
SHEET PLYMR RES 25.4X50.8MM 5/PK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 3.3V DIP datasheet.pdf