TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PW
AFD54-24-61PW picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS
Datasheet Download
AFD54-24-61PW.pdf
Availability of AFD54-24-61PW
QUANTITY
AFD54-24-61PW Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PW
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PW
Related LinksAFD54-, AFD54-24-61PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61PW Details Description
Related parts for AFD54-24-61PW
FUSE GLASS 3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 60POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
MOUNT TRUCK L195 NF datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
RES 110 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf