TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PZ-6117-LC
AFD54-24-61PZ-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PZ-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-61PZ-6117-LC.pdf
Availability of AFD54-24-61PZ-6117-LC
QUANTITY
AFD54-24-61PZ-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PZ-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PZ-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PZ-6117-LC
AFD54-24-61PZ-6117-LC Details Description
Related parts for AFD54-24-61PZ-6117-LC
HEAT SHRINK BLU 1/8" X 4' datasheet.pdf
LP.100"SHRD HDR .100"VERT 30GLD datasheet.pdf
CAP FILM 110UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IP CORE NCO/DDS SC/SCM CONFIG datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 145 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf