TE Connectivity Deutsch Connectors AFD54-24-61PZ-6139
AFD54-24-61PZ-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD54-24-61PZ-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN
Datasheet Download
AFD54-24-61PZ-6139.pdf
Availability of AFD54-24-61PZ-6139
QUANTITY
AFD54-24-61PZ-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD54-24-61PZ-6139
Internal Part NumberEIS-AFD54-24-61PZ-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD54-24-61PZ-6139
Related LinksAFD54-24-, AFD54-24-61PZ-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD54-24-61PZ-6139 Details Description
Related parts for AFD54-24-61PZ-6139
ROUND SPACER NYLON 15/16" datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 5W Z BEND datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 2.7K OHM 1506 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 33UF 20% 1.8V 1210 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MAGNETICS BALUN TRANSFORMER 6MM datasheet.pdf