TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-14-4PN-6141
AFD56-14-4PN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-14-4PN-6141
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS PIN
Datasheet Download
AFD56-14-4PN-6141.pdf
Availability of AFD56-14-4PN-6141
QUANTITY
AFD56-14-4PN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-14-4PN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD56-14-4PN-6141
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions4
Shell Size - Insert14-4
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-14-4PN-6141
Related LinksAFD56-14, AFD56-14-4PN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-14-4PN-6141 Details Description
Related parts for AFD56-14-4PN-6141
SENSOR HI-IMP 30PSIG DIP PKG datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS .100 SGL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
IC COMP DUAL 400MV REF 6-DFN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 500MA 1.4 OHM TH datasheet.pdf
IC FAULT-PROT RS485 TXRX 14-SOIC datasheet.pdf
1739-29 LIFTER PIN datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS PIN datasheet.pdf