TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-11SZ-6117
AFD56-18-11SZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-11SZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD56-18-11SZ-6117.pdf
Availability of AFD56-18-11SZ-6117
QUANTITY
AFD56-18-11SZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-11SZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-11SZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-11SZ-6117
Related LinksAFD56-18-, AFD56-18-11SZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-18-11SZ-6117 Details Description
Related parts for AFD56-18-11SZ-6117
CONN HEADER 20POS 1MM R/A SMD AU datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 630V U2J 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO 6WLP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
1700UF 350V 64X143 85C ST datasheet.pdf