TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-30SY-6139
AFD56-18-30SY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-30SY-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 30POS SKT
Datasheet Download
AFD56-18-30SY-6139.pdf
Availability of AFD56-18-30SY-6139
QUANTITY
AFD56-18-30SY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-30SY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-30SY-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions30
Shell Size - Insert18-30
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (29)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-30SY-6139
Related LinksAFD56-18-, AFD56-18-30SY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-18-30SY-6139 Details Description
Related parts for AFD56-18-30SY-6139
LABEL S LAM DM VNL YEL .59X.35" datasheet.pdf
TOOL HAND HVY HD STRATO 14AWG datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 195A TO220AB datasheet.pdf
TIP REPLACEMENT datasheet.pdf
CONN LOW PRO 6 POS 156X200C/L datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 7.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
PNL MNT BLUE W/WIRE 12" datasheet.pdf
SGE1510-0-0160A-250C-250C datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.5A 3PICOSTAR datasheet.pdf