Panasonic Electronic Components EEE-FK1K4R7P
EEE-FK1K4R7P picture photo
Mfg. Part Number
EEE-FK1K4R7P
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 4.7UF 20% 80V SMD
Datasheet Download
EEE-FK1K4R7P.pdf
Availability of EEE-FK1K4R7P
QUANTITY
EEE-FK1K4R7P Order Process
Ship out your order
Specifications of EEE-FK1K4R7P
Internal Part NumberEIS-EEE-FK1K4R7P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLED Lighting Components
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFK
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current30mA
Impedance3 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EEE-FK1K4R7P
Related LinksEEE-FK, EEE-FK1K4R7P Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
EEE-FK1K4R7P Details Description
Related parts for EEE-FK1K4R7P
SIDACTOR MC BI 6V 250A TO-92 datasheet.pdf
TOOL HAND CRIMP DF1BE 30AWG datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A 5DDPAK datasheet.pdf
IC REG LDO 15V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.091" NYLON 1/8" datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/12/180G 3.2SN OR BX datasheet.pdf
MCX BH JCK-AMC PLG 1.37MM 100MM datasheet.pdf
OSC MEMS 12.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf