TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-32PZ-6117
AFD56-18-32PZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-32PZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD56-18-32PZ-6117.pdf
Availability of AFD56-18-32PZ-6117
QUANTITY
AFD56-18-32PZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-32PZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-32PZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-32PZ-6117
Related LinksAFD56-18-, AFD56-18-32PZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-18-32PZ-6117 Details Description
Related parts for AFD56-18-32PZ-6117
CONN PC PIN CIRC 0.093DIA TIN datasheet.pdf
RES 0.33 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT TIN .100 datasheet.pdf
TFLEX HR4170,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
BOARD EVAL LTM8029 datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
2100UF 200V 51X143 85C ST datasheet.pdf
560UF 250V 25X45MM 105C 5000H datasheet.pdf