Vishay/Vitramon VJ0603D241GXAAJ
VJ0603D241GXAAJ picture photo
Mfg. Part Number
VJ0603D241GXAAJ
Brief Description
CAP CER 240PF 50V NP0 0603
Datasheet Download
VJ0603D241GXAAJ.pdf
Availability of VJ0603D241GXAAJ
QUANTITY
VJ0603D241GXAAJ Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ0603D241GXAAJ
Internal Part NumberEIS-VJ0603D241GXAAJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ0603D241GXAAJ
Related LinksVJ0603D, VJ0603D241GXAAJ Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ0603D241GXAAJ Details Description
Related parts for VJ0603D241GXAAJ
RES SMD 261K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
THUMBWHEEL BCD 10POS BLACK SEALD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENS FIBER 5M datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
FILTER EMI 22PF RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.00 MHZ 8.0PF SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 60V CHA MNT datasheet.pdf