Vicor Corporation V24C28T100BG
V24C28T100BG picture photo
Mfg. Part Number
V24C28T100BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
V24C28T100BG.pdf
Availability of V24C28T100BG
QUANTITY
V24C28T100BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V24C28T100BG
Internal Part NumberEIS-V24C28T100BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V24C28T100BG
Related LinksV24C28, V24C28T100BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V24C28T100BG Details Description
Related parts for V24C28T100BG
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
HEAT SINK 42.5 X 42.5 X 14.5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 36SGL 1.57MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 14.1MM datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
CONN SOCKET LGA 1156POS GOLD datasheet.pdf
MICRO 15C P 36" YEL JACKS NI datasheet.pdf