TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-18-32SW-6117
AFD56-18-32SW-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-18-32SW-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD56-18-32SW-6117.pdf
Availability of AFD56-18-32SW-6117
QUANTITY
AFD56-18-32SW-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-18-32SW-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-18-32SW-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-18-32SW-6117
Related LinksAFD56-18-, AFD56-18-32SW-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-18-32SW-6117 Details Description
Related parts for AFD56-18-32SW-6117
HOOK-UP STRND 8AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES 15 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
TAPE ALUM FOIL 19.05MMX5.5M datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 220MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES 510 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf