Vishay/Dale RCL0406100RJNEA
RCL0406100RJNEA picture photo
Mfg. Part Number
RCL0406100RJNEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1/4W 0604 WIDE
Datasheet Download
RCL0406100RJNEA.pdf
Availability of RCL0406100RJNEA
QUANTITY
RCL0406100RJNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of RCL0406100RJNEA
Internal Part NumberEIS-RCL0406100RJNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRCL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 0604 (1610 Metric), 0406
Supplier Device Package0406
Size / Dimension0.039" L x 0.063" W (1.00mm x 1.60mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RCL0406100RJNEA
Related LinksRCL0406, RCL0406100RJNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RCL0406100RJNEA Details Description
Related parts for RCL0406100RJNEA
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 16.384MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 4POS datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 8.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 328 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf