TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-22-41PY-6117
AFD56-22-41PY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-22-41PY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 41POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD56-22-41PY-6117.pdf
Availability of AFD56-22-41PY-6117
QUANTITY
AFD56-22-41PY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-22-41PY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-22-41PY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-22-41PY-6117
Related LinksAFD56-22-, AFD56-22-41PY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-22-41PY-6117 Details Description
Related parts for AFD56-22-41PY-6117
FACEPLATE RECT ELEC & BEZEL WHT datasheet.pdf
IC I/O PORT 8BIT ANLG 24-CDIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSR OPTO TRANS 5.59MM REFL PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 9.31K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf