TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-19SY-6140
AFD56-24-19SY-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-19SY-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT
Datasheet Download
AFD56-24-19SY-6140.pdf
Availability of AFD56-24-19SY-6140
QUANTITY
AFD56-24-19SY-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-19SY-6140
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-19SY-6140
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-19SY-6140
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-19SY-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-19SY-6140 Details Description
Related parts for AFD56-24-19SY-6140
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN DB9 CRIMP MALE NICKEL datasheet.pdf
IC DVR/RCVR 5V RS232 DUAL 16SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
17 CIR MTA-156 ASSY ON TAPE LF datasheet.pdf
16/HDR/STR/SL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 16A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS 0.100" SMT datasheet.pdf
FUSE GLASS 300MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf