TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-24-61SY-6117
AFD56-24-61SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-24-61SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD56-24-61SY-6117.pdf
Availability of AFD56-24-61SY-6117
QUANTITY
AFD56-24-61SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-24-61SY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-24-61SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-24-61SY-6117
Related LinksAFD56-24-, AFD56-24-61SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-24-61SY-6117 Details Description
Related parts for AFD56-24-61SY-6117
FIXED IND 8.2UH 140MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
PRINTER W/AC-ADAPTER/CHARG/CASE datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 22 OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 450KPA 3M CABLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC FPGA 260 I/O 572FBGA datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64LGA datasheet.pdf
IC FPGA 552 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
TRIMMER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PIN datasheet.pdf