TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-14-19PN-6117-LC
AFD57-14-19PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-14-19PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN
Datasheet Download
AFD57-14-19PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD57-14-19PN-6117-LC
QUANTITY
AFD57-14-19PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-14-19PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD57-14-19PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-14-19PN-6117-LC
AFD57-14-19PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD57-14-19PN-6117-LC
HOUSING PLASTIC CLEAR datasheet.pdf
THERMISTOR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 549K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
ADAPTER BOARD FOR AS5304-2.0 datasheet.pdf
HARDWARE BLACK BELT CLIP datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT PINS datasheet.pdf