TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-14-19PN-6117
AFD57-14-19PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-14-19PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD57-14-19PN-6117.pdf
Availability of AFD57-14-19PN-6117
QUANTITY
AFD57-14-19PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-14-19PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD57-14-19PN-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-14-19PN-6117
Related LinksAFD57-14-, AFD57-14-19PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-14-19PN-6117 Details Description
Related parts for AFD57-14-19PN-6117
RES 5.76K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
MODULE BASED ON EQCO875SC.2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf