TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-16-26SY-6117
AFD57-16-26SY-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-16-26SY-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
AFD57-16-26SY-6117.pdf
Availability of AFD57-16-26SY-6117
QUANTITY
AFD57-16-26SY-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-16-26SY-6117
Internal Part NumberEIS-AFD57-16-26SY-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-16-26SY-6117
Related LinksAFD57-16-, AFD57-16-26SY-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-16-26SY-6117 Details Description
Related parts for AFD57-16-26SY-6117
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC CTRLR BATT CHRG LI-ION 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.0MM YELLOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONNECTOR - PRESSFIT datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 159.375MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ULTRASOUND DRIVER 40WQFN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf