TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-22-41PX-6141
AFD57-22-41PX-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-22-41PX-6141
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
AFD57-22-41PX-6141.pdf
Availability of AFD57-22-41PX-6141
QUANTITY
AFD57-22-41PX-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-22-41PX-6141
Internal Part NumberEIS-AFD57-22-41PX-6141
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-22-41PX-6141
Related LinksAFD57-22-, AFD57-22-41PX-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-22-41PX-6141 Details Description
Related parts for AFD57-22-41PX-6141
BRD SPT SNAP LOCK KEY SLOT 3/8" datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
IC RS485/422 RX 10MBPS 16-SOIC datasheet.pdf
RES 2.4 OHM 2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
SENS OPTO REFL 200MM PREWIRE MOD datasheet.pdf
SCR MOD DUAL 1600V 200A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf