TE Connectivity Deutsch Connectors AFD57-24-31PN-6139
AFD57-24-31PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD57-24-31PN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN
Datasheet Download
AFD57-24-31PN-6139.pdf
Availability of AFD57-24-31PN-6139
QUANTITY
AFD57-24-31PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD57-24-31PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD57-24-31PN-6139
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD57-24-31PN-6139
Related LinksAFD57-24-, AFD57-24-31PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD57-24-31PN-6139 Details Description
Related parts for AFD57-24-31PN-6139
Crystal 27.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 619K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK 3POS 5.08MM R/A datasheet.pdf
RES 36.5 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4POS SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 445MA 700 MOHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
DC POWER SUPPLY 60V/3A 5V/3A datasheet.pdf