TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-14-19PN-6117
AFD58-14-19PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-14-19PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-14-19PN-6117.pdf
Availability of AFD58-14-19PN-6117
QUANTITY
AFD58-14-19PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-14-19PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-14-19PN-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-14-19PN-6117
Related LinksAFD58-14-, AFD58-14-19PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-14-19PN-6117 Details Description
Related parts for AFD58-14-19PN-6117
TVS DIODE 24VWM 43VC 8SO datasheet.pdf
IC MONITOR PREC TRPL SPPLY 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 4PWR 36SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf
KJ SERIES II datasheet.pdf
096 EURO TYPE C PIN MFBL ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf