TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-16-26PN-6117-LC
AFD58-16-26PN-6117-LC picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-16-26PN-6117-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN
Datasheet Download
AFD58-16-26PN-6117-LC.pdf
Availability of AFD58-16-26PN-6117-LC
QUANTITY
AFD58-16-26PN-6117-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-16-26PN-6117-LC
Internal Part NumberEIS-AFD58-16-26PN-6117-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-16-26PN-6117-LC
AFD58-16-26PN-6117-LC Details Description
Related parts for AFD58-16-26PN-6117-LC
RES ARRAY 8 RES 1K OHM 16SOIC datasheet.pdf
POWER ENTRY MOD W/FILTER 1A 2PL datasheet.pdf
RES SMD 7.32 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC PWR SW USB 1CH 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR 78POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 21POS 0.50MM R/A datasheet.pdf