TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39PN-6139
AFD58-20-39PN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39PN-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN
Datasheet Download
AFD58-20-39PN-6139.pdf
Availability of AFD58-20-39PN-6139
QUANTITY
AFD58-20-39PN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39PN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39PN-6139
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39PN-6139
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39PN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39PN-6139 Details Description
Related parts for AFD58-20-39PN-6139
TERM FORK LK EXP VYL 22-18AWG #6 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 500V NP0 1210 datasheet.pdf
IC IF-PLL I2C-BUS DEMOD 24-SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST 2M datasheet.pdf
Connector Socket 75 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC FPGA 382 I/O 484FBGA datasheet.pdf
SPRING datasheet.pdf
CAP POLY 82UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 680K OHM 16SOIC datasheet.pdf