TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39PZ-6117
AFD58-20-39PZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39PZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 39POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
AFD58-20-39PZ-6117.pdf
Availability of AFD58-20-39PZ-6117
QUANTITY
AFD58-20-39PZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39PZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39PZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39PZ-6117
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39PZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39PZ-6117 Details Description
Related parts for AFD58-20-39PZ-6117
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 62POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf