TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-39SX-6139
AFD58-20-39SX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-39SX-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT
Datasheet Download
AFD58-20-39SX-6139.pdf
Availability of AFD58-20-39SX-6139
QUANTITY
AFD58-20-39SX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-39SX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-39SX-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (2), 20 (37)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-39SX-6139
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-39SX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-39SX-6139 Details Description
Related parts for AFD58-20-39SX-6139
RES SMD 147K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 361-BGA datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 500V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 2MM 11POS T/H datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR JP/2 250/1.0% 1/8 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf