TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-41SN-6141
AFD58-20-41SN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-41SN-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
AFD58-20-41SN-6141.pdf
Availability of AFD58-20-41SN-6141
QUANTITY
AFD58-20-41SN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-41SN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-41SN-6141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-41SN-6141
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-41SN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-41SN-6141 Details Description
Related parts for AFD58-20-41SN-6141
RES 39K OHM 1/4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1.5A 8-18VIN 6.5V datasheet.pdf
CONN RCPT SHROUD 64POS BRIDGE datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN TERM HSG O/RAMP 10POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf