TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-20-41SX-6233
AFD58-20-41SX-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-20-41SX-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
AFD58-20-41SX-6233.pdf
Availability of AFD58-20-41SX-6233
QUANTITY
AFD58-20-41SX-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-20-41SX-6233
Internal Part NumberEIS-AFD58-20-41SX-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-20-41SX-6233
Related LinksAFD58-20-, AFD58-20-41SX-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-20-41SX-6233 Details Description
Related parts for AFD58-20-41SX-6233
CONN HEADER 20POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
VARISTOR 620V 4.5KA DISC 16.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 57MA 7.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 937 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 24UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf