TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-41PN-6140
AFD58-22-41PN-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-41PN-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
AFD58-22-41PN-6140.pdf
Availability of AFD58-22-41PN-6140
QUANTITY
AFD58-22-41PN-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-41PN-6140
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-41PN-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-41PN-6140
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-41PN-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-41PN-6140 Details Description
Related parts for AFD58-22-41PN-6140
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
FIXED IND 4.7MH 80MA 21 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 60MM datasheet.pdf
CONN CIC VERT 11POS 1.00MM SMD datasheet.pdf