TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-41PX-6140
AFD58-22-41PX-6140 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-41PX-6140
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN
Datasheet Download
AFD58-22-41PX-6140.pdf
Availability of AFD58-22-41PX-6140
QUANTITY
AFD58-22-41PX-6140 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-41PX-6140
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-41PX-6140
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-41PX-6140
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-41PX-6140 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-41PX-6140 Details Description
Related parts for AFD58-22-41PX-6140
BRD SPT REST MNT SNAP LOCK 7/16" datasheet.pdf
IC LASR DRVR 2.7GBPS 3.6V 24TQFN datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 3/8-24UNF .5-4.5V datasheet.pdf
IC AUDIO CLOCK SOURCE 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 32PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
FILTER EMI 1000PF 100V RADIAL datasheet.pdf