TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-41SN-6139
AFD58-22-41SN-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-41SN-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
AFD58-22-41SN-6139.pdf
Availability of AFD58-22-41SN-6139
QUANTITY
AFD58-22-41SN-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-41SN-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-41SN-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-41SN-6139
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-41SN-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-41SN-6139 Details Description
Related parts for AFD58-22-41SN-6139
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
EMITTER IR 830NM 100MA SMD datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf