TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-55PY-6233
AFD58-22-55PY-6233 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-55PY-6233
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
AFD58-22-55PY-6233.pdf
Availability of AFD58-22-55PY-6233
QUANTITY
AFD58-22-55PY-6233 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-55PY-6233
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-55PY-6233
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-55PY-6233
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-55PY-6233 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-55PY-6233 Details Description
Related parts for AFD58-22-55PY-6233
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN RECPT 28POS .100" STR datasheet.pdf
CONN OSSP JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 240VAC 48VDC datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO LTM4620A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf