TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-22-55SZ-6117
AFD58-22-55SZ-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-22-55SZ-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
AFD58-22-55SZ-6117.pdf
Availability of AFD58-22-55SZ-6117
QUANTITY
AFD58-22-55SZ-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-22-55SZ-6117
Internal Part NumberEIS-AFD58-22-55SZ-6117
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-22-55SZ-6117
Related LinksAFD58-22-, AFD58-22-55SZ-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-22-55SZ-6117 Details Description
Related parts for AFD58-22-55SZ-6117
TRANS PNP 65V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 82 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D SUB 21WA4 FE ANG_40 A S4_METAL datasheet.pdf
HEAVY DUTY POWER CORD BLUE 6' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.01 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf