TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-19PX-6139
AFD58-24-19PX-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-19PX-6139
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN
Datasheet Download
AFD58-24-19PX-6139.pdf
Availability of AFD58-24-19PX-6139
QUANTITY
AFD58-24-19PX-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-19PX-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-19PX-6139
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-19PX-6139
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-19PX-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-19PX-6139 Details Description
Related parts for AFD58-24-19PX-6139
CONN HEADER 44POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 14POS datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 170PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 25MSPS 1.8V 40-QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 35DEG 5POS 5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 5% 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW DO35 datasheet.pdf